-
UNGHI LA CENTRU
-
DEF: Unghiul cu vârful în centrul cercului se numește UNGHI LA CENTRU.
-
PROPRIETATE: Măsura unghiului la centru este egală cu măsura arcului mic de cerc corespunzător (arcul cuprins între laturile unghiului).
-
DESEN:

-
UNGHI ÎNSCRIS ÎN CERC
-
DEF: Unghiul cu vârful pe cerc și ale cărui laturi sunt coarde ale cercului se numește UNGHI ÎNSCRIS ÎN CERC.
-
PROPRIETATE: Măsura unghiului înscris în cerc este egală cu jumătate din măsura arcului de cerc cuprins între laturile sale.
-
DESEN:

-
CERCUL LA EVALUAREA NAȚIONALĂ:
-
La EN VIII o să aveți sigur o problemă din capitolul CERCUL (de clasa a 7-a) la Subiectul II cu 5 și totalizează 5 puncte din 100.
-
Un exemplu de problemă cu cercul din variantele oficiale EDU:

Q&A MATEMATICA -ajutor gratuit la mate pe facebook:
-Un alt proiect drag mie este grupul de facebook: „Q&A matematica -ajutor tema mate Romania”, proiectul pe care l-am creat acum ceva ani.
–Grupul a ajuns la peste 29000 de membri. În acest grup, elevi care poate nu își permit meditații la matematică sau elevi care pur și simplu nu știu să rezolve o problemă la mate, pot cere ajutorul în grup postând o poză cu exercițiul pe care nu știu să îl rezolve.
-Cu siguranță cineva din grup va oferi ajutorul!
*VEZI SI: Calendare an scolar 2025-2026 (structura noului an scolar) -sursa edu.ro
*VEZI SI: Aria si lungimea cercului -formule si probleme rezolvate geometrie -gimnaziu
Să aveți o zi frumoasă! #JitaruIonelBLOG
Categorii:GIMNAZIU
